Jump to content

Kontaktní informace

Hotel Arnika
Rudník 134
543 72
Česká republika
IČ:
DIČ
GPS 50°35'47.222 N a 15°44'5.138" E

Rudník u Vrchlabí

Historie a současnost obce Rudník - původní název Heřmanovy Sejfy.

mapa s fotografiemi obce RudníkPočáteční zmínka o možné existenci obce se váže k letopočtu 1241 – tehdy ještě s názvem Heřmanovy Sejfy. Mezi majitele panství patřily: pán Puty z Turgova, Krušinové z Lichtenburka, Valdštejnové – ti obec hodně zvelebili, Schwarzemberkové zajistili nový způsob obživy – plátenictví, rodina Theerů vybudovala papíru, zámek, kamennou školu. Rodina Klugů v obci buduje bělidlo, barvírnu a mechanickou tkalcovnu, pivovar. V roce 1926 tu vznikla první továrna na umělé hedvábí v Československu. 

V současné době je Rudník rozlehlou obcí, ke které patří osady Bolkov, Janovice, Terezín, Leopoldov, Lázně Fořt a Javorník. V každé části jsou umístěny Informační panely, které seznamují návštěvníky s historií obce a navíc jsou doplněny historickými fotografiemi. 

Nedávno  bylo obnoveno posezení U křížku, odkud je nejkrásnější pohled na Krkonoše. Určitě vás nadchne procházka po nově otevřené Hadí stezce, odkud je možnost projít až do Rudnícké rokle, kde se pořádají závody terénních vozidel. Vesnicí vede mnoho pěkných cestiček a cest, ze kterých můžete obdivovat malebnou krajinu, na okrajích lesa pasoucí se srnky a na loukách ovečky a stáda krav a zahlédnete i spoustu vzácných ptáků. Z jara rádi obdivujeme rozsáhlé lány kvetoucích bledulí, které lemují všechny potoky a mokřiny v okolí Rudníku.